22 kwi, 2016
woda, dietetyk poznań, poradnia dietetyczna poznań, odwodnienie

Każdy organizm składa się głównie z wody. Buduje ona każdą komórkę naszego ciała, a także pełni szereg funkcji zapewniających optymalną pracę organizmu. Gdy spożywamy jej za mało, doprowadzamy do odwodnienia, które jest bardzo niekorzystne. Zatem ile jej pić? Postaram się choć trochę przybliżyć temat.

FUNKCJE WODY W ORGANIZMIE

Jak wspomniałem we wstępie, woda to główny składnik ciała człowieka. Może stanowić 45-75% masy ciała, a zawartość ta zmienia się z wiekiem – noworodek będzie miał w sobie więcej wody niż senior. Oprócz funkcji budulcowej, woda jest także środowiskiem dla wszystkich procesów, które zachodzą w naszym organizmie, dla przykładu: jest niezbędna dla trawienia, ponieważ dzięki niej tworzy się kęs pokarmowy, który następnie może przesuwać się wzdłuż przewodu pokarmowego. Poza tym, woda warunkuje prawidłowe działanie enzymów trawiennych.

 

Dzięki zawartości wody, nasz organizm posiada zdolność termoregulacji. Woda umożliwia rozprowadzanie ciepła po organizmie, a jego nadmiar jest usuwany z potem. Warto także wspomnieć o tym, że woda posiada funkcje ochronne. Dzięki płynom stabilizowany jest między innymi mózg, dzięki czemu nie obija się o kości czaszki; nasze narządy wewnętrzne (oraz zewnętrzne – oko) nie wysychają, a stawy mogą sprawnie pracować.

 

ILE WODY MUSIMY WYPIJAĆ?

Pojawia się zatem pytanie: ile wody musimy wypijać? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wyjść od dziennego bilansu wodnego organizmu:

Codziennie tracimy:

  • 1500 ml przez nerki (mocz)
  • 550 ml przez płuca (para wodna)
  • 600 ml przez skórę (pot)
  • 150 ml przez układ pokarmowy (kał)

W SUMIE: 2800 ml

Codziennie dostarczamy:

  • 1500 ml z napojami
  • 1000 ml z pożywieniem stałym
  • 300 ml wytwarzamy w procesach metabolicznych

W SUMIE: 2800 ml

 

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić ile wody powinniśmy wypijać. Szacuje się, że jest to około 2500 ml dziennie. Można także zastosować wzory i przyjąć 30 ml na każdy kilogram masy ciała bądź 1 ml na każdą 1 kcal przyjmowanej z dietą energii.

 

Pamiętajmy jednak, że gdy straty wody z któregoś źródła się zwiększą (np. przez skórę przy gorączce albo przez układ pokarmowy podczas biegunek) – automatycznie spożycie płynów powinno być większe.

 

SKUTKI NIEDOBORU WODY

Gdy następuje zwiększona utrata wody bez rekompensacji niedoborów lub gdy spożywamy za mało płynów, może dojść do odwodnienia organizmu. Objawami będą: pragnienie, zmniejszone wydzielanie śliny i wysychanie jamy ustnej, rozdrażnienie, bezsenność, zaczerwienienie skóry, utrata apetytu, osłabienie sił fizycznych czy zaburzenia koordynacji ruchów. Dodatkowo zmniejszy się ilość wydalanego moczu co wiąże się ze zwiększeniem się ilości szkodliwych produktów przemiany materii w organizmie.

 

Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów nawet w momencie gdy nie czujemy pragnienia, ponieważ gdy się pojawia, świadczy to o odwodnieniu w granicach 2%. Odwodnienie 5-6% to zaburzenia wydolności fizycznej i psychicznej. 11% to ryzyko zgonu.

Źródła:

  1. Gawęcki J.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
  2. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com