dieta wakacje, dieta all inclusive, dieta urlop, dietetyk poznań

Właśnie nastał taki czas w roku,  kiedy zadajemy sobie ważne, dietetyczne pytania. Jak ja przetrwam z dietą w wakacje? To jedno z nich. Czy odpuścić sobie dietę latem? Tak brzmi kolejne. Jak żyć w zgodzie z dietą na all inclusive? To trzecie. Postaram się na nie odpowiedzieć, dołączając kilka rad, które mogą pomóc podczas letniego wyjazdu.

dieta po covid-19, dietetyk poznań

W Polsce już prawie trzy miliony osób chorowało na COVID-19 (stan na 6 maja 2021 r.). Pacjenci, którym udało się wygrać walkę z wirusem i odczuwają skutki choroby, mogą zgłaszać się do programów wielospecjalistycznej rehabilitacji pocovidowej. Warto zatem postawić pytanie, czy istnieje specjalna dieta po COVID-19? Czy odpowiednim jedzeniem możemy wesprzeć proces rekonwalescencji?

Dietetyk Poznań Mikrobiota Probiotyki

Niektórzy uważają, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Takie osoby wierzą, że gdzieś tam są inne formy życia. Nie widzimy ich, ale wysyłają nam sygnały. Nie wiadomo tylko jak są do nas nastawione, przyjaźnie czy wrogo. Jest w tym pewna analogia do organizmu człowieka. Gdzieś tam jest inne życie, którego nie widzimy. Czasem wysyła nam sygnały. Pewna część nam pomaga, a inna szkodzi. Mowa o mikrobiocie.

Dietetyk Poznań Otyłość

Wiele osób nadal traktuje nadwagę i otyłość, jako problem wyłącznie natury estetycznej – „zbyt dużych boczków”. W związku z tym zawód dietetyka wciąż widziany jest bardziej w sferze „beauty & wellness”, a nie jako zawód medyczny. Takie podejście widoczne jest także wśród rządzących krajem (obecnych i poprzednich), którzy nie dążą do regulacji zawodu dietetyka lub pomijają go, zajmując się wszelakimi kwestiami „zawodów medycznych”.  I to jest duży zawód dla specjalistów żywienia.

mleko, mleko odtluszczone, dietetyk poznań

Wiele osób zastanawia się ile procent tłuszczu powinno mieć mleko, które spożywamy.  Na półkach mamy kilka standardowych wersji : 0,5%, 1,5%, 2,0% i 3,2%. Pojawiają się głosy: „wybieram pełnotłuste, bo odtłuszczone jest bezwartościowe, to sama woda”. Czy aby na pewno jest to prawda?

witamina D, suplementacja witaminą D, dietetyk poznań

Coraz więcej osób zaczyna dbać o prawidłowe żywienie. Zaczynamy liczyć kalorie, wybieramy nieprzetworzoną żywność, pilnujemy makroskładników. Oczywiście, jest to bardzo pozytywne. Ale większość z nas "zdrowe odżywianie" błędnie wiąże także z bezwzględną koniecznością przyjmowania suplementów, zwłaszcza preparatów multiskładnikowych (im więcej, tym lepiej). Takie myślenie jest błędne, ponieważ większość osób powinna tak naprawdę suplementować tylko jeden składnik - witaminę D.

Jak dietą poprawić swoją odporność

Hipokrates mówił: „niech żywność będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo twoją żywnością”. Czy fatycznie możemy szukać w pożywieniu składników, które pozwolą nam nie chorować lub wrócić do zdrowia? Zapraszam do lektury tego artykułu, zwłaszcza w obliczu trudniej sytuacji epidemiologicznej z powodu koronawirusa.

Cudowne ozdrowienie dietą

Nie będę ukrywał, że wymyśliłem taki tytuł dla przykucia uwagi czytelnika. Bynajmniej nie chodzi o przedstawienie cudu medycznego, a o zaprezentowanie w tym artykule przykładów skutecznej pomocy dietetyka przy dobrej analizie i szerszym spojrzeniu na sposób żywienia pacjenta.

4 lata poradni świat odżywiania, dieta, dietetyk poznań

Dzisiaj jest szczególny dzień, ponieważ poradnia Świat Odżywiania obchodzi 4 urodziny. Z tej okazji chciałbym podsumować moją działalność i w skrócie przedstawić na czym polegała praca w gabinecie. Zatem warto zadać pytanie: co udało się osiągnąć przez te 4 lata?

Sposoby obróbki termicznej, dieta, dietetyk poznań

Zasady zdrowego żywienia opierają się na odpowiednim doborze produktów spożywczych, co dostrzeżemy, studiując piramidę żywieniową. Jednak równie istotne jest odpowiednie przyrządzenie konkretnego dania. Często słyszy się o polecanych i niepolecanych metodach obróbki termicznej żywności. Czym się od siebie różnią? Które z nich faktycznie są najlepsze? Zapraszam do zapoznania się z artykułem.