21 lut, 2017
Smażenie Oliwa

Są pytania, które w Internecie, a także w poradniach dietetycznych, pojawiają się bardzo często. Jednym z najczęstszych jest: „na czym najlepiej smażyć?”. Zacznijmy od tego, że zdecydowanie nie jest to polecana technika kulinarna. Natomiast, jeśli już musimy lub chcemy z niej skorzystać, warto wiedzieć, po jaki tłuszcz sięgnąć.

W momencie, kiedy tłuszcz zostaje podgrzany - zwłaszcza w trakcie smażenia - powstają związki chemiczne (m.in. kwasy tłuszczowe trans), które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Ich liczba wzrasta, gdy skorzystamy z olejów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a maleje w przypadku nasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Z powyższych faktów, wzięła się moda na wykorzystanie smalcu lub oleju kokosowego do smażenia, ponieważ zawierają przewagę właśnie nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie jest to jednak dobry wybór, ponieważ są to składniki niepożądane w diecie, ze względu na zdolność do podnoszenia poziomu cholesterolu, a przez to udowodnionym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Nie powinniśmy smażyć na tłuszczach zwierzęcych (także na maśle, nawet klarowanym), ponieważ powstaje wtedy badzo szkodliwy cholesterol utleniony.

 

Nie powinniśmy sięgać także po olej lniany czy słonecznikowy do smażenia. Co prawda zawierają prozdrowotne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ale podczas smażenia powstają z nich duże ilości trans kwasów tłuszczowych, które z kolei słusznie obwinia się o powodowanie chorób nowotworowych.

 

Okazuje się, że idealna do smażenia (i innych obróbek termicznych) jest oliwa extra virgin. Wszystko dzięki temu, że jej punkt dymienia jest wysoki (wyższy niż standardowa temperatura smażenia w domu), posiada ona dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych odpornych na utlenianie pod wpływem wysokiej temperatury, a także kwas oleinowy i przeciwutleniacze, które również zapobiegają rozpadowi.

 

Na korzyść oliwy przemawiają także badania naukowe, pokazując jej idealną przydatność do smażenia. Warto także zaznaczyć, że w takich testach smaży się przez kilka godzin (od 7, nawet do 40!), co nie ma miejsca w warunkach domowych, zatem jeśli już chcemy coś usmażyć, tym bardziej sięgnijmy po oliwę, gdyż będzie ona najlepszym wyborem.

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com