18 paź, 2016
dieta, krew, donacja, honorowe krwiodawstwo, co zjeść przed oddaniem krwi

Honorowe krwiodawstwo to jedna z najszlachetniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla drugiego człowieka. Żeby skutecznie pomóc, należy odpowiednio przygotować się do donacji – także dietetycznie.

Przede wszystkim, 24 godziny przed donacją nie wolno spożywać alkoholu – taka krew może być niebezpieczna dla biorcy, ale także sam donator może doznać złego samopoczucia, ze względu na niedotlenienie mózgu, jeśli w centrum krwiodawstwa pojawi się na kacu – alkohol rozszerza naczynia krwionośne i krew pozostaje w naczyniach obwodowych. Z podobnego powodu na 2-3 godziny przed donacją nie można palić papierosów – nikotyna nasila efekt niedotlenienia.

 

Ze względu na to, że donacja jest dla organizmu wysiłkiem – nie wolno przychodzić na nią na czczo. Zanim wybierzemy się do centrum krwiodawstwa, powinniśmy zjeść solidny, lekkostrawny posiłek, który pozbawiony będzie tłuszczów zwierzęcych. Jest to ważne ze względu na to, że krew może stać się lipemiczna („przetłuszczona”) i być niezdatna do późniejszego wykorzystania leczniczego. Czego zatem unikać? Masła, tłustej wędliny, żółtego sera, kiełbasy, parówek, salami, kabanosów, śmietany, majonezu, śmietanki do kawy, jajek, pasztetu, pieczeni, smalcu, tłustych mięs (np. żeberka, salceson, karkówka, boczek, golonka, kaczka, gęś), tłustych sosów czy rosołów. Z talerza powinny zniknąć także tłuszcze kokosowe, które dostarczają dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Miłośnicy owsianek powinni także uważać na mleko – jedyne odpowiednie, to takie o zawartości tłuszczu 0,5%. Podobnie kwestia ma się z twarogiem – polecany będzie wyłącznie chudy, a także jogurtem – tutaj odpowiedni będzie wyłącznie 0% tłuszczu.

 

Bardzo ważne jest także to aby przed donacją wypić odpowiednią ilość płynów – minimum pół litra. Bardzo dobrze sprawdzi się woda, a także herbata. Popijać wodę należy także w trakcie pobytu w centrum krwiodawstwa.

 

Istotne jest także odpowiednio wysokie spożycie żelaza aby nie doprowadzić się do niedokrwistości, a także by organizm miał z czego odbudować swoje zapasy. Żelazo znajdziemy przede wszystkim w produktach zwierzęcych – wątróbce i mięsie, ale także w produktach zbożowych: nasionach roślin strączkowych, natce pietruszki, produktach zbożowych i orzechach. Pamiętajmy jednak, że to żelazo z produktów zwierzęcych jest dużo lepiej wchłaniane, ze względu na swój hemowy charakter.

 

Większość z nas decyduje się na oddawanie krwi w godzinach około południowych, zatem jak mogłoby wyglądać dobre śniadanie?

- Kanapki z chudą wędliną drobiową/twarogiem chudym i warzywami.

- Kanapki z dżemem.

- Owsianka na wodzie/jogurcie 0% tłuszczu/mleku roślinnym z dodatkiem owocu.

- Musli z suszonymi owocami na mleku 0,5%/jogurcie 0%/ mleku roślinnym.

- Ryż z jabłkiem i cynamonem.

- Jaglanka na jogurcie 0%/mleku 0,5%/mleku roślinnym z owocem.

 

KONSULTACJA: lek. med. Anna Zawadzka, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

AUTOR: mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny, Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania w Poznaniu

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com