06 Maj, 2021
dieta po covid-19, dietetyk poznań

W Polsce już prawie trzy miliony osób chorowało na COVID-19 (stan na 6 maja 2021 r.). Pacjenci, którym udało się wygrać walkę z wirusem i odczuwają skutki choroby, mogą zgłaszać się do programów wielospecjalistycznej rehabilitacji pocovidowej. Warto zatem postawić pytanie, czy istnieje specjalna dieta po COVID-19? Czy odpowiednim jedzeniem możemy wesprzeć proces rekonwalescencji?

Doświadczenie z pracy w poradni pokazało mi, że ciężkie przejście COVID-19 wiąże się bardzo często z prawie całkowitym niejedzeniem. Wpływa na to brak apetytu (chociażby z powodu gorączki) lub brak odczuwania smaku i zapachu. W takiej sytuacji ciężko o wprowadzenie w życie jakichkolwiek zaleceń. Na pewno powinniśmy w tym czasie dbać o stosowanie się do zasad prawidłowego żywienia, co pozwoli nam dostarczyć odpowiednią ilość związków wspomagających walkę z infekcją (m.in. witamin, związków biologicznie aktywnych, białka). Ważne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Możemy również starać się pobudzać apetyt poprzez przygotowywanie atrakcyjnych wizualnie potraw (kolory, kształty), doprawianie ich ziołami, czy wywietrzenie pomieszczenia, w którym będziemy jedli – pozbycie się zaduchu i nieprzyjemnych zapachów sprzyja apetytowi i jest pewnym substytutem przewietrzenia się.

 

Podczas rekonwalescencji powinniśmy zadbać o prawidłowe odżywienie organizmu, aby mógł zregenerować się po samej chorobie, a także po ewentualnej, wymuszonej brakiem apetytu głodówce. Dieta po COVID-19 powinna być bardzo zbliżona do zwyczajnej, zdrowej diety, zbieżnej z zasadami prawidłowego żywienia.

 • Posiłki w ilości 4-5 dziennie powinny być lekkostrawne i odpowiednio zbilansowane.
 • Należy wypijać minimum 1,5 L (kobiety) lub 2,0 L (mężczyźni) płynów dziennie, aby przywrócić/utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Można trzymać się zasady, by co najmniej połowę stanowiła woda mineralna.
 • Należy spożywać minimum 400 gramów warzyw i owoców dziennie (2/3 powinny stanowić warzywa, a 1/3 owoce). Najlepiej, aby owoc lub warzywo pojawiło się w każdym posiłku.
 • Produkty zbożowe (pieczywo, kasze, ryż, makaron, płatki) powinny być pełnoziarniste i pojawiać się w ilości przynajmniej 3 porcji dziennie.
 • Powinniśmy dbać o odpowiednie spożycie mleka i jego przetworów. Rekomendowana ilość to 2 porcje dziennie. Najlepiej, by były to produkty chude (do 2% zawartości tłuszczu).
 • Ryby należy spożywać najlepiej dwa razy w tygodniu, w tym co najmniej raz gatunek „tłusty”.
 • Jaja można spożywać kilka razy w tygodniu.
 • Do diety warto wprowadzić nasiona roślin strączkowych (wliczają się do dziennej porcji warzyw) oraz orzechy i pestki.
 • Pierwszym wyborem powinno być mięso białe. Czerwone mięso i jego przetwory należy ograniczyć do maksymalnie 500 gramów tygodniowo. Warto wprowadzić do swojego menu 1-2 dni bezmięsne.
 • Powinniśmy zrezygnować z cukru, słodyczy, słodkich napojów, słonych przekąsek, żywności fast-food i produktów wysoko przetworzonych.
 • Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić tłuszczami roślinnymi.
 • Nie należy dosalać potraw już na talerzu.
 • Z suplementów możemy rozważyć wprowadzenie witaminy D3. Przy stosowaniu powyższych zasad nie będzie potrzeby uzupełniania diety w inne witaminy czy składniki mineralne, ponieważ normy ich spożycia będą spełnione.

 

Powyższe zasady są zbieżne z zasadami prawidłowego żywienia i mogą być z powodzeniem stosowanie w diecie po COVID-19, by organizm wrócił do równowagi. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy po chorobie pozostają ciężkie powikłania – wtedy powinniśmy wprowadzić dodatkowe zalecenia żywieniowe, odpowiednie dla konkretnych dolegliwości.

Źródła:                                                                                                                     

 1. Gawęcki (red.): Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
 2. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com.