05 cze, 2019
Sposoby obróbki termicznej, dieta, dietetyk poznań

Zasady zdrowego żywienia opierają się na odpowiednim doborze produktów spożywczych, co dostrzeżemy, studiując piramidę żywieniową. Jednak równie istotne jest odpowiednie przyrządzenie konkretnego dania. Często słyszy się o polecanych i niepolecanych metodach obróbki termicznej żywności. Czym się od siebie różnią? Które z nich faktycznie są najlepsze? Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Na wstępie, chciałbym przybliżyć definicję „obróbki termicznej”. Jest to poddanie półproduktów działaniu wysokiej temperatury i przetworzenie ich w gotowe potrawy. Podczas tego procesu następuje zmiana struktury, konsystencji, właściwości fizykochemicznych, smaku, zapachu i barwy.

 

Jakie mamy z tego korzyści? Zwiększa się strawność i przyswajalność potraw poprzez rozklejenie skrobi i kolagenu, denaturację białka czy zmiękczenie błonnika. Ponadto, niszczymy część drobnoustrojów.

 

Najpopularniejsze (w warunkach domowych) metody obróbki termicznej to:

  • GOTOWANIE TRADYCYJNE – temperatura przekazywana jest za pomocą wody. Jest to jedna z polecanych metod, ze względu na brak wykorzystania tłuszczu, a także polepszenie strawności produktów. Szczególnie polecana w dietach lekkostrawnych. Wadą będzie przechodzenie składników pokarmowych do wody (choć w przypadku gotowania zupy, zamienia się to w zaletę).
  • GOTOWANIE NA PARZE – temperatura przekazywana jest za pomocą wody, ale pod postacią pary wodnej. Również jest to polecana technika, przy czym następują mniejsze straty wartości odżywczych w porównaniu z gotowaniem tradycyjnym.
  • SMAŻENIE – temperatura przekazywana jest za pomocą tłuszczu. Tutaj zaleta będzie tylko jedna – walory smakowe. Poza tym jest to dość ograniczona metoda, która również powoduje straty wartości odżywczych, a dodatkowo zwiększa ciężkostrawność posiłków. Produkty smażone są dużo bardziej kaloryczne, ze względu na „wsiąkanie” tłuszczu do potrawy. Jest to niepolecana metoda obróbki termicznej.
  • PIECZENIE - temperatura przekazywana jest za pomocą powietrza. Ta technika może być zarówno polecana i niepolecana. Wszystko zależy od tego, czy do pieczonej potrawy dodamy tłuszcz. Jego obecność zmniejsza strawność potrawy. Podczas pieczenia z potraw wytapia się naturalny tłuszcz, co w mniejszym stopniu wpływa na ciężkostrawność dania, ale też nie sprawia, że danie jest lekkostrawne – w porównaniu z innymi technikami.
  • DUSZENIE KLASYCZNE - temperatura przekazywana jest za pomocą tłuszczu i płynu. Początkowo potrawę obsmaża się, a następnie dusi pod przykryciem we własnym sosie. Jest to technika łącząca smażenie i gotowanie, ale ze względu na obecność tłuszczu, będzie miała podobne wady, co smażenie i nie jest polecana.
  • DUSZENIE BEZ OBSMAŻANIA – temperatura przekazywana jest za pomocą wody – własnego sosu i ewentualnie niewielkiego dodatku płynu. Potrawy należy trzymać pod przykryciem dla mniejszej straty pary wodnej. Jest to technika bardzo podobna do gotowania i ma dość dużo zalet. Straty składników pokarmowych są niewielkie, potrawy zachowują smak, a także są lekkostrawne. Pod względem dietetycznym jest to najlepsza technika.

 

Jeśli chcemy trzymać się zaleceń żywieniowych i przygotowywać potrawy jak najbardziej dietetycznie, powinniśmy korzystać z duszenia bez obsmażania, gotowania na parze, gotowania tradycyjnego i w mniejszym stopniu pieczenia bez dodatku tłuszczu – trzymając się dokładnie takiej kolejności. Smażenie i klasyczne duszenie spowodują, że nawet dietetyczny produkt straci swoje walory.

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com