25 mar, 2016
aktywność fizyczna, dietetyk, dietetyk poznań, odchudzanie, otyłość

Dzisiaj kilka słów o nieodłącznym elemencie diety, nie tylko tej dedykowanej osobom z nadmierną masą ciała, ale wszystkim osobom, niezależnie od stanu fizjologicznego czy stanu zdrowia (z wyjątkami!) . Jak zapewne Państwo się domyślają, chodzi o aktywność fizyczną.

Spieszę z wyjaśnieniem, że nie każda aktywność fizyczna będzie wskazana dla każdego. Osobie z otyłością III stopnia nie będziemy kazać biegać codziennie 10 kilometrów. Aktywność powinna być dopasowana do stanu pacjenta i jego możliwości, ale jako sam element stylu życia powinna pojawiać się prawie zawsze.

 

Jej brak jest bardzo często główną przyczyną rozwoju nadwagi i otyłości – co obserwuje się u dzieci, które wolą spędzić czas grają w Fifę niż ganiać za piłką na podwórku – a jej pojawienie się pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów u osób z nadwagą bądź otyłością. Wspominam o tym właśnie w kontekście otyłości, ponieważ u takich pacjentów aktywność fizyczna robi gigantyczną różnicę. Dlaczego?

 

Kwestie podstawowej przemiany materii i całkowitej przemiany materii opisywałem już wcześniej (KLIK), ale dla przypomnienia: podstawowa przemiana materii (PPM) to taka ilość energii, która pokrywa zapotrzebowanie organizmu związane z pracą narządów przy idealnym bezruchu, a całkowita przemiana materii (CPM) to ta ilość energii, która pozwala pokryć zapotrzebowanie związane z PPM, a także pracą mięśni. Wzór mówi jasno: CPM = PPM x PAL (współczynnik aktywności fizycznej).

 

Ale do sedna. Załóżmy, że mamy osobę otyłą, której CPM wynosi 2000 kcal, a PPM 1400 kcal. Aby ta osoba schudła powinna przejść na dietę o kaloryczności niższej niż 2000, ale nie mniejszej niż 1400. Zazwyczaj stosuje się 500 kcal deficytu energetycznego, więc nasza przykładowa osoba dostała dietę na 1500 kcal. Te brakujące 500 kcal organizm zacznie czerpać z zapasów.

 

W momencie kiedy ten pacjent zwiększy swoją aktywność fizyczną to jego współczynnik aktywności fizycznej zwiększy się z 1,4 do 1,5. Czym to poskutkuje? Tym, że jego CPM będzie teraz wynosić 2100 kcal więc przy diecie 1500 kcal deficyt wzrasta z 500 do 600 kcal, ponieważ organizm tego pacjenta będzie musiał wytworzyć z tkanki tłuszczowej dodatkowe 100 kcal na pracę mięśni.

 

Większość osób uważa, że aktywność fizyczna to godziny na siłowni czy basenie, a tak naprawdę różnicę robią regularne spacery, szybkie marsze czy nordic walking. To właśnie chodzenie z kijkami przyczyniło się do powstania tego wpisu, ponieważ spotkałem się z wypowiedzią trenera personalnego, twierdzącego, że 80% osób nie powinno chodzić z kijkami, bo nie potrafi tego odpowiednio robić (źle stawiają kijki, nie utrzymują kątów, etc.). A ja się cieszę, że ludzie w ogóle ruszają się sprzed telewizorów i komputerów. Jeśli sprawiają to kijki do nordic walking to niech nawet noszą je w plecaku albo ciągną za sobą – ważne, że pojawia się aktywność fizyczna.

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: http://www.pixabay.com