03 mar, 2016
wizyta, dietetyk, dietetyk poznań, poradnia dietetyczna poznań

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony temu, czego możemy się spodziewać podczas pierwszej wizyty u dietetyka. Dotyczy zarówno poznańskiej Poradni Dietetycznej Świat Odżywiania, jak i innych rzetelnych poradni w całej Polsce. Mam nadzieję, że ten wpis pozwoli przygotować się do takiego spotkania.

Na samym początku pojawia się kwestia wyboru odpowiedniego dietetyka. W tym celu warto sprawdzić taką osobę w Internecie – jakie są o niej opinie, a przede wszystkim jakie ma wykształcenie. Zawód dietetyka w Polsce nie jest zbyt dobrze uregulowany prawnie, dlatego trzeba uważać by nie była to osoba po rocznym (bądź krótszym) kursie. Warto zwrócić uwagę aby był to dietetyk, który ukończył uczelnię medyczną.

 

Gdy już wiemy, komu powierzymy nasz dietetyczny problem, do takiej wizyty trzeba się odpowiednio przygotować. Warto zabrać ze sobą wyniki badań krwi: morfologię, poziom cholesterolu i glukozy na czczo. Jeżeli współistnieją jakieś choroby, wymagane będą także badania z nimi związane, np. hormonów tarczycy.

 

Jeszcze prze wizytą dobrze by było wysłać do dietetyka dzienniczek żywieniowy (PRZYKŁAD). Na jego podstawie można określić popełniane błędy żywieniowe, a także wyciągnąć wnioski o sposobie odżywiania się pacjenta. Są to informacje na wagę złota i podstawa to formułowania zaleceń.

 

Wreszcie przychodzi czas aby wybrać się na wizytę. Pierwsze spotkanie z dietetykiem trwa około 45 minut, a czas ten może się wydłużyć nawet do ponad godziny. Pacjent musi się nastawić na to, że będzie dość dużo mówił więc śmiało można przystać na propozycję podania kawy, herbaty czy wody. To właśnie z wywiadu dietetyk wyciąga wszystkie potrzebne informacje, które wykorzysta do sformułowania zaleceń, a także skomponowania jadłospisu. Uzyskane fakty żywieniowo-zdrowotne, oczywiście, lądują wraz z wynikami badań w założonej karcie pacjenta. Czasami można odnieść wrażenie, że dietetyk pyta cały czas o to samo, jednak jest to niezbędne aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko późniejszych błędów czy nieporozumień.

 

Podczas pierwszej wizyty, pacjent uzyska także ocenę swojego dotychczasowego sposobu odżywiania, dzięki wcześniej wysłanemu dzienniczkowi żywieniowemu. Po wprowadzeniu jadłospisu do programu, widać czarno na białym ile energii, makro- i mikroskładników pacjent spożywał w danym okresie.

 

Nieodłącznym elementem pierwszej wizyty są także pomiary: ważenie, mierzenie wysokości ciała oraz obwodów talii, bioder i pasa. Dietetyk wykonuje również analizę składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej u osób, które nie mają do tego przeciwwskazań (więcej o metodzie można przeczytać TUTAJ) lub mierzy grubość fałdów skórno-tłuszczowych u osób z przeciwwskazaniami do impedancji bioelektrycznej. Sam pomiar trwa około 30 sekund i daje informacje o składzie ciała pacjenta. Po tych parametrach (a także obwodach) najlepiej widać zmiany w organizmie spowodowane dietoterapią. Ze względu na potrzebę maksymalnej dokładności wymienionych wcześniej pomiarów, zaleca się aby były one wykonywane w bieliźnie i w miarę możliwości na czczo.

 

Warto także zaznaczyć, że na pierwszej wizycie pacjent nie otrzymuje jadłospisu. Dieta układana jest na podstawie zebranego wywiadu żywieniowego, a także dostarczonych badań krwi by mogła być zindywidualizowana i dostosowana do konkretnego pacjenta. Wymaga to czasu, a także wyliczeń więc jadłospis dostarczany jest mailowo w ciągu 3-5 następnych dni.

 

Mam nadzieję, że powyższy tekst przybliżył Państwu charakter i specyfikę pierwszej wizyty u dietetyka, a także pozwoli na lepsze przygotowanie się na takie spotkanie. Na pewno pozwoli to na lepszą współpracę na linii dietetyk-pacjent, co wpłynie tylko i wyłącznie na korzyść tego drugiego.

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: http://www.pixabay.com