21 sie, 2017
mrożenie, rozmrażanie, jak mrozić żywność

Wiele osób boi się/nie chce wykorzystywać mrożonek ze względu na ich gorszą wartość odżywczą. TO MIT. Produkty mrożone, o ile są odpowiednio zamrażane i rozmrażane, mają zbliżoną wartość odżywczą do świeżych. Warto pamiętać o takich produktach poza sezonem.

MROŻENIE

Do mrożenia powinniśmy przygotowywać produkty świeże i dobrej jakości, więc najlepiej pomyśleć o zapasach w szczycie sezonu, jeśli mówimy o owocach i warzywach. Należy je dokładnie umyć, ale nie namaczać i obrać ze skórki oraz pozbawić pestek/gniazd nasiennych. Pomocne może się także okazać pokrojenie ich na mniejsze kawałki. W przypadku mniejszych owoców wystarczy je umyć i pozbawić szypułek. Warzywa przed zamrożeniem można także blanszować, czyli wrzucić na chwilę do wrzątku, a następnie do zimnej wody.

 

Mięso przed zamrożeniem również należy umyć bez namaczania. Warto je porcjować, by potem wyjąć dokładnie tyle, ile się potrzebuje. Proszę pamiętać, że nie powinno się przyprawiać zamrażanych produktów, ponieważ mogą one zmienić smak, np. czosnek bardzo mocno gorzknieje podczas zamrażania.

 

Produkty przygotowywane do mrożenia powinny być lekko schłodzone, a temperatura powinna wynosić -18°C bądź mniej. Porcjowanie i układanie produktów „na płasko” przyspieszy sam proces mrożenia. Aby uniknąć efektu sklejania się pokrojonych warzyw i owoców można ułożyć je płasko na tacce, lekko zmrozić i dopiero wtedy wrzucić do jednego opakowania. Klasyczne worki foliowe nie nadają się do mrożenia. Należy zaopatrzyć się w takie, które są dostosowane do niskich temperatur i kontaktu z żywnością. Opakowanie z zamrożonym produktem powinno być szczelnie zamknięte.

 

ROZMRAŻANIE

Prawidłowe rozmrażanie jest równie ważne, by nie tracić jakości zamrażanego produktu. Owoce i warzywa nadają się od razu do wykorzystania, więc można je wrzucić bezpośrednio do wrzątku/włożyć do parowaru lub piekarnika. Jeśli zależy nam na nieprzetworzonym produkcie, owoce i warzywa powinniśmy rozmrażać, trzymając je w lodówce, co jakiś czas wylewając pojawiającą się wodę.

 

Mięso należy bezwzględnie rozmrażać w lodówce, ponieważ niższa temperatura sprzyja większemu bezpieczeństwu mikrobiologicznemu. Błędem jest rozmrażanie mięsa w wodzie. Jeżeli chcemy ugotować zupę na mięsie, można wykorzystać porcję wyjętą prosto z zamrażarki, ale pamiętajmy, że wtedy gotowanie zajmie nam więcej czasu.

 

Produkty rozmrożone powinny być wykorzystane i spożyte tego samego dnia – zwłaszcza ryby i mięso. Nie należy powtórnie zamrażać żywności, ponieważ zwiększa to ryzyko rozwoju bakterii, a także wpływa na straty witamin i składników mineralnych, dlatego idealnym rozwiązaniem jest porcjowanie i rozmrażanie mniejszych porcji, które w całości możemy wykorzystać.

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com