10 lut, 2016
zakwaszenie organizmu, alkalizacja, odkwaszanie, dietetyk poznań

Artykuły dotyczące zakwaszania bądź alkalizowania organizmu pojawiają się w Internecie od dawien dawna. Można znaleźć wywody czy infografiki pokazujące następstwa nadmiernego zakwaszenia organizmu, a także listy produktów alkalizujących. Wiele osób rozwodzi się nad wpływem równowagi kwasowo-zasadowej na zdrowie człowieka i zasypuje nas dietami anty-kwasowymi. Czy faktycznie można zakwasić organizm?

Jeśli chodzi o pożywienie – nie ma takiej możliwości. Maszyna, jaką jest organizm człowieka, pracuje sprawnie w bardzo wąskim zakresie pH: 7,35 – 7,45. Jest ono optymalne aby wszystkie procesy zachodziły wydajnie. Zakładając przez chwilę, że pożywienie faktycznie wpływałoby na pH – zjadając produkty kwasowe bądź alkalizujące – zmienialibyśmy pH organizmu tak często – i to wykraczając poza wspomniany wcześniej wykres, że zwyczajnie byśmy go rozregulowali. Tak, nadmierna alkalizacja również jest niekorzystna.

 

Dlaczego nie jesteśmy w stanie zmienić równowagi kwasowo-zasadowej organizmu pożywieniem? Ponieważ nasz organizm nam na to nie pozwoli, a dokładniej płuca i nerki. Mamy bardzo sprawne mechanizmy utrzymujące pH na odpowiednim poziomie. Z jednej strony pozwala na to wydalanie CO2 przez płuca, a z drugiej strony usuwanie jonów wodoru (H+) przez nerki. Jest to o tyle ważne, ponieważ podkreślę jeszcze raz – prawidłowy zakres jest szalenie wąski.

 

Zatem czy kwasica albo zasadowica to mit? Otóż nie. Zakwaszenie organizmu bądź jego nadmierne zalkalizowanie jest możliwe, ale w wyniku defektów metaboliczych i chorób, m. in. w wyniku zaburzeń wydalania CO2 przez płuca, przy niewydolności nerek, hiperwentylacji czy nagromadzeniu się we krwi kwasowych metabolitów, np. ciał ketonowych przy kwasicy cukrzycowej bądź alkoholowej. I są to zagrożenia życia. Ale nie łudźmy się, że wyrównamy to pożywieniem, ponieważ jest to niemożliwe. Stany te wymagają specjalistycznego leczenia i bardzo często hospitalizacji.

 

Na koniec chciałbym podejść do tematu bardziej „na chłopski rozum”. Skoro pokarm, który jemy najpierw trafia do kwaśnej kąpieli w żołądku, a następnie wpada w zasadowe środowisko w dwunastnicy to jak ten sam pokarm – w dodatku strawiony – ma wpłynąć na pH organizmu, skoro swoje własne zmienił już 2 razy?

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: http://www.pixabay.com