22 wrz, 2016
tarczyca, niedoczynność tarczycy

XXI wiek razem z napływem wielu dobrodziejstw, przynosi nam także choroby, które rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie. Dość wspomnieć o epidemii nadwagi i otyłości. Kolejną chorobą, którą obecnie można uznać za plagę, jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy - obecnie najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy.

Objawy choroby Hashimoto:

 • Stany obniżonego nastroju, depresja;
 • Zaburzenia gospodarki lipidowej;
 • Przyrost masy ciała;
 • Męczliwość, duszność wysiłkowa;
 • Zmniejszenie koncentracji;
 • Spłycenie oddechu;
 • Nadmierna senność;
 • Częste zaparcia;
 • Wypadanie włosów;
 • Zatrzymywanie wody w organizmie.

 

Choroba Hashimoto – przyczyny i rozpoznanie

Choroba Hashimoto rozwija się zarówno wskutek czynników genetycznych, jak i środowiskowych (infekcje wirusowe i bakteryjne; stres; palenie papierosów; napromieniowanie; leczenie jodem radioaktywnym; niedobór selenu), a jej konsekwencją jest upośledzenie działania układu odpornościowego, który zaczyna atakować tarczycę, niszcząc jej komórki.

Aby rozpoznać chorobę Hashimoto niezbędne są badania krwi, które obejmują: TSH, FT3, FT4, przeciwciała anty-TPO i anty-TG, a także obraz USG tarczycy. W tym miejscu bardzo mocno chciałbym uczulić na potrzebę wykonania każdego z tych oznaczeń. W mojej poradni dietetycznej w Poznaniu nie raz spotkałem się z wynikami badań, gdzie TSH było w normie, więc zaniechano dalszych oznaczeń, a pacjent nadal źle się czuł. Co więcej, zdarzały się przypadki, gdzie w normie było TSH, FT3, FT4 i dopiero przeciwciała anty-TPO zdecydowanie przekraczały wartości referencyjne. Warto naciskać na wykonanie kompleksowej diagnostyki.

 

Choroba Hashimoto – leczenie i dieta

Leczenie choroby Hashimoto polega przede wszystkim na farmakoterapii, ale odpowiednia dieta również odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Jadłospis powinien być ustalony dla konkretnego pacjenta, uwzględniając, m.in. jego wiek, wysokość ciała, masę ciała, czy współistniejące schorzenia – pozwoli to na idealne dopasowanie składu menu i jego kaloryczności. Zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania, w takiej diecie powinno się pojawić 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzin. Poza tym należy się skupić na dostarczeniu odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów złożonych, jodu, żelaza, selenu, cynku, witaminy D, witaminy B12, oraz witamin antyoksydacyjnych: A, C i E.

Za to z jadłospisu powinny zniknąć produkty, takie jak: ciastka, torty, czekolada, desery, lody, krakersy, biszkopty, paluszki, czipsy, chrupki, płatki śniadaniowe, gotowe zupy i sosy, parówki, konserwy, napoje gazowane, słodkie napoje niegazowane i fast food. Ponadto należy ograniczyć ilość substancji zaburzających pracę tarczycy, tzw. goitrogenów, które znajdują się w soi, brokułach, brukselce, kalafiorze, kapuście, czy rzepie.

Źródła:

 1. Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu Choroby Hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2015; 2 (48): 117-127.
 2. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com