06 kwi, 2017
alergie krzyżowe, alergia, pyłki, wiosna, pylenie

Nie wszyscy cieszą się z przyjścia wiosny. Dla niektórych to początek problemów z katarem, kichaniem, łzawiącymi oczami, czy wysypkami na skórze – najpopularniejszymi objawami alergii na pyłki roślin. Wydawałoby się, że rola dietetyka jest tutaj niewielka. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Alergicy na początku wiosny powinni zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie alergii krzyżowych. Ja wiem, że gdy zaczną pylić trawy i zboża, mogę zapomnieć o śliwkach.

Nasz układ immunologiczny potrafi walczyć z różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Wnikają one do naszego organizmu, który usuwa je dzięki temu, że rozpoznaje obce białka. Gdy tylko takie białko zostanie odkryte, tworzone są przeciwciała, wysyłane do walki z intruzem.

 

Czasami dochodzi do nadaktywności układu immunologicznego i błędnej odpowiedzi na niektóre substancje, które nazywamy alergenami, a które same w sobie nie będą groźne dla organizmu, na przykład na pyłki. Organizm rozpoznaje ich białka, ocenia je jako zagrożenie i wytwarza przeciwciała IgE, które mają walczyć z zagrożeniem. Przy połączeniu przeciwciał z alergenem dochodzi do uwolnienia substancji promujących stan zapalny, co daje objawy alergii.

 

Często jest tak, że białko danego pyłku (lub innego alergenu) jest łudząco podobne dla układu immunologicznego do innego białka, np. pokarmowego, dlatego może dojść do reakcji krzyżowej i pojawienia się objawów alergii po spożyciu jakiegoś produktu, nawet gdy alergizująca nas roślina akurat nie pyli. Wynika to właśnie z błędnego rozpoznanie białka pokarmowego. Jest to bardzo prawdopodobne przy ponad 70% zbieżności sekwencji białkowej.

 

Jak wspominałem we wstępie, w momencie kiedy pylą trawy i zboża, mogę zapomnieć o jedzeniu śliwek. Same pyłki nie dają u mnie żadnych objawów, ale gdy dołożę do tego właśnie śliwki, „czara goryczy się przelewa” i odczuwam dyskomfort związany z alergią. Warto zaznaczyć, że taka sytuacja nie pojawia się zawsze. Niektóre osoby muszą uważać na alergię krzyżową na co dzień, nie tylko w okresie pylenia głównego winowajcy, gdyż ich układ immunologiczny będzie tak reagował przy każdym kontakcie z danym białkiem pokarmowym.

 

Poniżej przedstawiam najczęstsze reakcje krzyżowe związane z pokarmami (które nie tylko dotyczą zależności pyłek-pokarm). Pamiętajmy, że bycie uczulonym na jakiś pyłek wcale nie powoduje potrzeby usuwania z diety przypisanych mu pokarmów, ponieważ mogą być one dobrze tolerowane, ale na pewno takie produkty trzeba bacznie obserwować i w razie potrzeby reagować.

 

ALERGEN ALERGENY KRZYŻOWE - POKARMOWE
Pyłek brzozy Jabłko, gruszka, morela, wiśnia, czereśnia, kiwi, brzoskwinia, mango, seler, marchew, mak, pieprz
Pyłek leszczyny Orzech laskowy
Pyłek traw/zbóż Melon, arbuz, pomidor, mąka żytnia, mąka pszenna, słonecznik, jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, kiwi, seler, pomidor, cebula, ryż
Pyłek bylicy Papryka, pieprz, curry, cynamon, czosnek, kminek, kolendra, koper włoski, koperek, marchew, rumianek, seler, ziarna słonecznika
Lateks Ananas, figa, papaja, banan, kiwi, melon, awokado, orzeszki ziemne, ziemniaki, pomidor, gryka
Pierze Żółtko jaja, białko jaja, drób
Roztocza/kurz Ślimaki, krewetki, skorupiaki
Jad pszczoły Miód
Alergeny kota Wieprzowina

Źródła:

  1. Zdjęcie artykułu ze strony: www.pixabay.com